Geri

İNTERNET SİTESİ - WEB SİTESİ NASIL YAPILIR?

İnternet sitesinin üretimi çok adımlı olmaktadır.
Temel iki adım ise tasarım ve programlamadır.

Bu her iki adımda internet sitesinin içeriğine ve yapısına göre bir kişi veya birden çok kişi ile yapılabiilir.

İnternet sitesi talep edenin isteğine göre şekillendirilir. Renkleri, grafikleri ve diğer tüm görsel biçimleri şablon halinde oluşturulur.
Daha sonra oluşturulan bu şablon internet programcıları aracılığı ile programlamaya entegre edilir.

İnternet sitesi programlama, tek bir internet programlama dili ile ya da birden çok programlama dilleri kullanılarak yapılabilir. Dil kullanımında belirleyici özellik, programcının sitenin nasıl işleyeceğine karar vermesi ile oluşur. Dillerin kullanımı programcının insiyatifindedir. Site talep edenlerin hiçbir şekilde bu sürece müdahil olmaması gerekir. Kulaktan dolma bilgilerle (asp daha iyi, php- mysql ile kullanılır, access gereksiz, ms sql ile .net uygun gibi yalnış bilgiler ile) asla programcıya müdahil olmamalıdır. Aksi taktirde programcı, site talep edene aynen, talep edenin istediği gibi kötü bir site yapabilir (durumu izah edemez ise) . Yapılan onca emek ve geri dönüşüm beklentisi, sitenin işleyişi asla beklenildiği gibi olmaz.

Başlıca programlama dilleri, statik olan html (htm), işlem yapabilen asp, php, aspx, .net yardımcı araçlar olarak xml, jsp, ajax, action script, javascript'dir. Görsellik ve görsel işleyiş için css kullanılır. Veri tabanı uygulamalarında kullanılan başlıca programlar access, ms sql, mysql'dir.

Bahsi geçen diller ve programlar ayrı ayrı veya bir arada kullanılabilir. İnternet sitesi yapımı asla bir resmi, bir videoyu sağa sola yerleştirmek, sayfanın arkasını boyamak,  grafikler yerleştirmek, iki yazı koymak değildir. Ciddi emek ve konsantrasyon ister. Çok iyi ve ince analizler gerektirir. İnternet siteleri bir dergi yada broşür tasarımı gibi değildir. Çok fazla boyutta ve adette resim, görsel bulunması o sitenin iyi bir site olduğunu göstermez.

Sitenin yapım sürecini ilk olarak talep edenin ne istediğini bilmesi ve isteğiyle ilgili elinde materyal, veri bulunup bulunmadığı belirler. Donanımlı bir sitenin oluşturulma süreci ortalama 3 haftadır. Bu site içeriğine göre ve site verilerinin hazır oluşuna göre değişiklik gösterebilir.

Bir siteden beklenen en önemli özellikler; sitenin arama motorları ile dost olması, kendi site haritalarını oluşturabilmesi, akıllıca işlemesi, ziyaretçinin kullanımına uygun işlemler yapabilmesi, sosyal paylaşım sitelerine entegre olabilmesi, hızlı olması, var olan popüler tarayıcılar ile sorunsuz çalışabilmesi, kontrol paneli aracılığı ile programcıya veya satıcıya olan bağımlılığı ortadan kaldırabilmesi gibi özelliklerdir.

İnternet sitesi öncelikle programcıların kendi bilgisayarlarında (internet sunucusu) çalıştırılır, kontrol edilir. Daha sonra bir alan adı (domain) ile ilişkilendirilerek,
internete özel hatlar ve hızlarla sürekli bağlı olan ve erişimi neredeyse hiç kesilmeyen bilgisayarlarda (internet sunucusu) barındırılarak, yayınlanır.

Site yapıcılar, internet sitesi talep edenlere kendileri alan adı (domain), internet alanı (hosting) sağlayabileceği gibi başka firmalar aracılığı ile de bu hizmetleri sizin adınıza satın alabilir ve kiralayabilirler.